Cięci rur laserem – zalety

Cięcie laserowe rur jest jeden z rodzajów nowoczesnych technologii obróbki metali, która ma szereg istotnych zalet w porównaniu z klasycznymi metodami cięcia. Elementem tnącym maszyny jest promień lasera o dużej mocy, pod wpływem którego metal natychmiast odparowuje, nie pozostawiając żadnego mechanicznego uderzenia. Ta metoda pozwala na obróbkę części nawet z cienkich, łatwo odkształcających się rur bez ryzyka utraty ich kształtu.

Zalety cięcia laserowego rur

Proces cięcia laserem rur jest podobna do tradycyjnego cięcia mechanicznego. Promień światła pełni rolę narzędzia tnącego, dzięki czemu podczas pracy nie powstają żadne odpady.

Zalety technologii:

  1. Bezpieczeństwo procesu.
  2. Brak kontaktu mechanicznego zapobiega deformacji produktu w obszarze cięcia. Zasada działania umożliwia cięcie delikatnych i małych części, które nie mogą być poddawane działaniom mechanicznym.
  3. Dzięki dużej mocy sprzętu możliwe jest osiągnięcie szybkiego zakończenia prac, dzięki takiej metodzie cięcia można szybko wyciąć dużą liczbę wyrobów. 
  4. Wysoka dokładność cięcia. Przy pomocy sprzętu opartego na promieniowaniu laserowym możliwe jest wykonanie nie tylko cięcia prostego, ale również cięcia kształtowego. Po zabiegu nie jest wymagane szlifowanie krawędzi.
  5. Procedura jest odpowiednia dla prawie wszystkich rodzajów metali, a także tworzyw sztucznych.
  6. Sprzęt laserowy jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż narzędzia ręczne, ponieważ cięcie metali nie wymaga wysiłku fizycznego.
  7. W trakcie pracy nie powstają pyły i inne odpady. Umożliwia to wykorzystanie technologii w dowolnym środowisku produkcyjnym.

Jakie rury można ciąć laserem ?


Lasery nadają się do cięcia rur wykonanych z różnych materiałów. Rura może mieć dowolną średnicę i grubość ścianki. 

Technologia cięcia laserem zależy od materiału produktu i rodzaju profilu. Aby uzyskać wysokiej jakości cięcie, przed rozpoczęciem pracy należy poprawnie wprowadzić parametry obrabianego przedmiotu.

Ceny cięcia rur laserem są zmienne, w zależności od materiału, grubości rury i złożoności jej kształtu, ale jeden fakt pozostaje oczywisty – ta metoda jest najbardziej optymalna dla dobrze skoordynowanej pracy bez przestojów.

Podsumuwując, cięcie laserem rur to nowoczesna technologia, którą można stosować do różnych materiałów. Zastosowanie tej metody umożliwia uzyskanie rur o wymaganej długości i wyciętym kształcie. Różnorodność typów i właściwości sprzętu sprawia, że metoda jest uniwersalna. Laser może być używany do prawie każdego metalu, a także do produktów niemetalicznych. Cięcie odbywa się bezdotykowo. Brak kontaktu mechanicznego pozwala pracować nawet z delikatnymi i plastycznymi materiałami bez deformacji.